Celých 162 dní jsme v České republice pracovali a podnikali na pokrytí letošních veřejných výdajů. Teprve od dnešního dne začínáme vydělávat sami na sebe. Slavíme totiž Den daňové svobody, pomyslný den, od kterého máme vůči státu splněnu svou daňovou povinnost. Institut liberálních studií vyhlašuje Den daňové svobody již 25 let.
„Po koronavirových letech, kdy byl Den daňové svobody až na konci června, je pozitivní, že se posouvá směrem k začátku roku, což znamená méně přerozdělování a více peněz v našich kapsách. Sice bychom si přáli rychlejší posun, ale pravdou je, že oproti pandemickým rokům 2020 a 2021 je Den daňové svobody o dva týdny dříve a přerozdělování o desetinu menší,“ komentuje letošní termín ředitel Institutu liberálních studií Martin Pánek.
Na datum Dne daňové svobody má samozřejmě stále vliv pandemie koronaviru. Avšak v letošním roce už nemá přímý vliv jako v uplynulých letech, spíše nastavila nový fiskální normál. Průměrný Den daňové svobody v zemích OECD se posunul oproti předpandemické situaci o téměř deset dní dále, v ČR pak o dva týdny. To není akceptovatelné, státní rozpočet pak nemá kde brát na pomoc Ukrajině, na sociální politiku v době vysoké inflace (k níž expanzivní rozpočty přispěly) atd. Je tedy chvalitebné, že vláda uznala neudržitelnost této fiskální politiky a navrhuje s tím konečně něco začít dělat. Pro Den daňové svobody je relevantní zejména výdajová strana. Pokud vláda sníží výdaje a zároveň dovolí ekonomice růst, mohli bychom příští rok oslavit Den daňové svobody zhruba o týden dříve.
Graf: DEN DAŇOVÉ SVOBODY (DDS) V ČESKÉ REPUBLICE (2015–2024)
Graf: DEN DAŇOVÉ SVOBODY 2024 A 2023 V MEZINÁRODNÍM SROVNÁNÍ
Co je Den daňové svobody, jsem popisoval v příspěvku věnovanému loňskému dni daňové svobody.
Zdroj textu a obrázku: Institut liberálních studií, tisková zpráva ze dne 11. 06. 2024 dendanovesvobody.cz